Citatio: Thesaurus Linguarum Hethaeorum digitalis, hethiter.net/: TLHdig KBo 47.119 (2021-12-31)
|
|
ANNOTATION STATUS |
| … | … | |
|---|---|---|
Vs.? 2′ L]ÚMEŠmanhood:{(UNM)};
man:{(UNM)};
:{PNm(UNM)} KUŠNÍG.BÀR-x[
| … | L]ÚMEŠ | |
|---|---|---|
| manhood {(UNM)} man {(UNM)} {PNm(UNM)} |
| … | ||
|---|---|---|
| … | ||
|---|---|---|
Vs.? 5′ ]x IŠ-TU ⸢É⸣[house:{ABL, INS}
| … | IŠ-TU ⸢É⸣[ | |
|---|---|---|
| house {ABL, INS} |
| … | |
|---|---|
| … | |
|---|---|
| … | |
|---|---|
Vs.? 9′ -r]i LUGAL-ša-pa:{DN.NOM.SG.C, DN.NOM.PL.C, DN.ACC.PL.C, DN.GEN.SG, DN.GEN.PL, DN.D/L.PL};
:{DN.NOM.SG.C, DN.GEN.SG};
king:{NOM.SG.C, NOM.PL.C, ACC.PL.C., GEN.SG, VOC.SG, GEN.PL, D/L.PL};
:{DN.NOM.SG.C, DN.NOM.PL.C, DN.ACC.PL.C, DN.GEN.SG, DN.GEN.PL, DN.D/L.PL}={PPRO.1SG.ACC=OBPp, PPRO.1SG.DAT=OBPp};
:{DN.NOM.SG.C, DN.GEN.SG}={PPRO.1SG.ACC=OBPp, PPRO.1SG.DAT=OBPp};
king:{NOM.SG.C, NOM.PL.C, ACC.PL.C., GEN.SG, VOC.SG, GEN.PL, D/L.PL}={PPRO.1SG.ACC=OBPp, PPRO.1SG.DAT=OBPp} [
| … | LUGAL-ša-pa | … | |
|---|---|---|---|
{DN.NOM.SG.C, DN.NOM.PL.C, DN.ACC.PL.C, DN.GEN.SG, DN.GEN.PL, DN.D/L.PL} {DN.NOM.SG.C, DN.GEN.SG} king {NOM.SG.C, NOM.PL.C, ACC.PL.C., GEN.SG, VOC.SG, GEN.PL, D/L.PL} {DN.NOM.SG.C, DN.NOM.PL.C, DN.ACC.PL.C, DN.GEN.SG, DN.GEN.PL, DN.D/L.PL}={PPRO.1SG.ACC=OBPp, PPRO.1SG.DAT=OBPp} {DN.NOM.SG.C, DN.GEN.SG}={PPRO.1SG.ACC=OBPp, PPRO.1SG.DAT=OBPp} king {NOM.SG.C, NOM.PL.C, ACC.PL.C., GEN.SG, VOC.SG, GEN.PL, D/L.PL}={PPRO.1SG.ACC=OBPp, PPRO.1SG.DAT=OBPp} |
Vs.? bricht ab
| … | … | |
|---|---|---|
| … | … | ||
|---|---|---|---|
| … | … | |
|---|---|---|
| … | ||
|---|---|---|
| … | |||
|---|---|---|---|
Rs.? 5′ UŠ]-KÉ-ENto prostrate:{4SG.PRS, 1SG.PRS} Dx[
| … | UŠ]-KÉ-EN | |
|---|---|---|
| to prostrate {4SG.PRS, 1SG.PRS} |
| … | … | |
|---|---|---|
Rs.? 7′ ] ti-i-e-ez-z[ito step:3SG.PRS
| … | ti-i-e-ez-z[i |
|---|---|
| to step 3SG.PRS |
Rs.? 8′ ]x pa-a-ito give:{3SG.PRS, 2SG.IMP};
people:;
completely: ⸢LUGAL⸣-[
| … | pa-a-i | ||
|---|---|---|---|
| to give {3SG.PRS, 2SG.IMP} people completely |
| … | ||
|---|---|---|
Rs.? 10′ p]a-a-ito give:{3SG.PRS, 2SG.IMP};
people:;
completely: x[
| … | p]a-a-i | |
|---|---|---|
| to give {3SG.PRS, 2SG.IMP} people completely |
| … | |
|---|---|
| … |
|---|
Rs.? bricht ab
| … | |
|---|---|